Zdrowie jest najważniejszą rzeczą, którą mamy i dlatego go musimy chronić. Nie tylko nasze zdrowie, ale również zdrowie naszych dzieci i psów. Żyjemy w społeczeństwie i musimy respektować potrzeby innych. Czystość i piękność środowiska jest bardzo ważna dla zdrowego społeczeństwa. Psie odchody mogą zawierać różne pasożyty (tasiemnice, glisty, …) i być powodem chorób, chociaż nas pies jest czysty!

Rozpowszechnianie chorób

Nieusunięte odchody psie pełne bakterii, jajek, endoparazytów, wirusów i pleśni pod wpływem ciepła wysuszają się i zmieniają w kurz. Wirowaniem powietrza dostaje się kurz ten do dróg oddechowych człowieka i może działać jako alergen. Taki kurz przedostaje się przez okna do mieszkań, albo przenosi się psami, na butach itd.

Niektóre choroby są przenośne z psa na człowieka

  • Wścieklizna – u człowieka przejawia się najpierw, jako klasyczna grypa, której przebieg stopniuje się i ma negatywny wpływ na układ nerwowy. Wścieklizna należy między nieuleczalne choroby.
  • Leptospiroza – zaczyna się gorączką, która przechodzi w ból brzucha, kładki piersiowej i nerek aż do osłabienia całego systemu odpornościowego i stanu psychicznego.
  • Tularemia – nagły początek, gorączka, bóle w pleców i mięsni, obrzęk węzłów chłonnych. Niebezpieczne jest przejście do fazy chronicznej.
  • Listerioza – może uszkodzić różne ograny ciała, dlatego schorzenie te może przejawiać się różnymi schorzeniami klinicznymi: uszkodzeniem centralnego systemu nerwowego (meningiida, encefalitida), biegunką, infekcjami dróg moczowych lub anginą, w najcięższych przypadkach kończy się śmiercią.
  • Toksokaroza – glisty – larwy migrują głownie do wątroby i powodują: temperaturę, zmęczenie, bole stawów, brzucha, mięsni, obrzęki węzłów chłonnych, wysypki skórne i obrzęk wątroby…
  • Salmoneloza – schorzenie biegunkowe, które powoduje bakteria Salmonela enteritidis. Najbardziej narażoną grupą są małe dzieci, które infekują się przy graniu w piasku. Choroba przejawia się wodnistymi biegunkami, wysokimi temperaturami i bólami głowy.

Szacuje się, że 1 gram odchodów psich może zawierać 23 milionów  bakterii, które wywołują skurcze, biegunki, schorzenia jelit i poważne schorzenia nerek u ludzi. Mogą również powodować kampylobakteriozę, e. coli, giardię, parvowirezę, tasiemnice lub kokcydie.

Jeżeli nie podniesiemy odchody psie z ziemi, spowodujemy to, że niektóre z tych szkodliwych bakterii mogą utrzymywać się w gruncie przez całe lata!

Chrońmy swoje zdrowie z